تبلیغات
روستای میرحسنی لامرد - وجه تسمیه روستای تاریخی میرحسنی
روستای میرحسنی لامرد
پایگاه اطلاع رسانی روستای تاریخی میرحسنی لامرد
به تارنمای میرحسنــی لامرد خوش آمدید. مطالب منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی روستای تاریخـــی میرحسنی انعکاس ‌دهنده نظر نویسندگان آن مطلب بوده و به هیچ وجه مورد نفی یا قبول اداره‌کنندگان این وبــسایت نمی‌باشد. این وبسایت تنها، مسئول فراهم آوردن بستر لازم برای انتشــار الکترونیکی رویدادها و انعکاس نظرات افراد روستای میرحسنی درباره رویدادها و مسائل روز می‌باشد و تارنمای میرحسنی لامرد هیچگونه مسئولیتی در قبال صحت مطالب منتشر شده ی این وبسایت ندارد.

سال نو مبارک --------- تارنمای میرحسنی لامرد --------- سال نو مبارک --------- تارنمای میرحسنی لامرد --------- سال نو مبارک --------- تارنمای میرحسنی لامرد --------- سال نو مبارک --------- تارنمای میرحسنی لامرد --------- سال نو مبارک --------- تارنمای میرحسنی لامرد --------- سال نو مبارک --------- تارنمای میرحسنی لامرد --------- سال نو مبارک --------- تارنمای میرحسنی لامرد --------- سال نو مبارک --------- تارنمای میرحسنی لامرد --------- سال نو مبارک

وجه تسمیه روستای تاریخی میرحسنی

سابقه تاریخی

در مورد پیشینه ی تاریخی روستا اطلاعات دقیق و مستند در دست نیست ، تنها منبع مورد اعتماد که نشانگر وجود اقوامی از یهود در روستا بوده است ، آثار تاریخی مکشوفه ای است که بر اثر حفاری اتفاقی در دامنه کوه نزدیک به روستا کشف گردید .

وجه تسمیه میرحسنی

بنا بر اظهارات شفاهی مردم ، نام روستا از نام شخصی گرفته است که در گذشته در ده ساکن بود . میرحَسن شخصی بود که اولین بار در ده ساکن گشت و به گله داری می پرداخت . وی مالک زمینها نبود و فقط برای امرار زندگی در اینجا سکونت داشت بعدها که افراد دیگر در ده سکنی گزیدند ، نام روستا را به نام او "میرحسنی"  نامیدند . میرحسنی در برخی نقشه ها به نام میرحُسینی معروف است.

اقوال و گفته های شفاهی که از طریق گذشتگان به نسلهای بعدی منتقل شده حاکی از این است که اقوام اولیه ای که در این روستا ساکن بودند به نام گبرها یا آتش پرستان که دارای دین زرتشتی بودند . و قول دیگر اینکه اقوام اولیه ساکن یهودیان بودند که بیشتر در کوهها ساکن بودند که آثار کشف شده در دامنه کوه در روستا حکایت از محل زندگی آنها می کند . قدمت روستا چنانکه از آثار کشف شده در دامنه کوه نشان می دهد و با بررسی های صورت گرفته به دوره ساسانیان می رسد.

خانه های کشف شده در دامنه کوه واقع در شمال روستا که در سال 1362 در نتیجه یک حفاری که به طور اتفاقی به منظور دستیابی به سنگ گچ بوسیله کارگران جهاد سازندگی کشف گردید و همچنین وجود اقوام اولیه ساکن در روستا و وجود کوه هفت برکه و گورستان در دامنه کوه  حکایت از تاریخی بودن روستای میرحسنی دارد.

موقعیت جغرافیایی و طبیعی روستای میرحسنی  

روستای میرحسنی واقع در استان فارس در 12 کیلو متری شمال شرقی لامرد قرار دارد و جزء شهرستان لامرد می باشد . از لحاظ تقسیمات کشوری در بخش مرکزی قرار دارد .

مختصات جغرافیایی53:15 و عرض جغرافیایی27:25و ارتفاع متوسط 410 متر است.  

قسمت شرقی روستا از از غرب به شرق روستاهای تخت آباد،چاهشور علیا ،چاه شور سفلی، پشه دان،کرزا است.قسمت غربی آن از غرب به شرق چادران، خلیفه ها، باسردو، قلعه فریدون، تل ملائی، چاه شرف،کلات خالده، خالده، تنگ خله . میر ملکی، وراوی است .

قسمت شمالی روستا کوهستانی و قطعه زمین های اهالی و تلمبه کاری است و کوه شکر دان در این قسمت واقع است .

در قسمت جنوبی روستا زمین های زراعی و مراتع ، رود خانه نمک و فرودگاه لامرد است .

وضعیت اکولوژیکی (ناهمواری ها)

چند دسته رشته کوه در شمال خاوری این روستا واقع است و از غرب به شرق کشیده شده است و تا امتداد دهستان وراوی و دیگر روستاها کشیده شده است که به این روستاها پایکوهی می گویند. از جمله این کوه ها کوه شکر دان است که در یک کیلو متری شمال شرقی آبادی واقع است .

درقسمت شمال و شمال شرقی روستا تعدادی تپه ،کوه،درّه وتنگ هایی است که بر گرفته از شکل طبیعی آن است در زیر به برخی از آنها اشاره می شود.

سرکوه . عسلی ، کلات هفت برکه ،کالیشی، چُلُه، لاور، کاذرون، خهل کوری

آب و هوا

آب و هوای روستا مانند دیگر نقاط منطقه ،گرم وخشک است. دارای تابستانهای طولانی ،گرم وزمستانهای معتدل و کوتاه است.فصل گرما از فروردین شروع وتا اوایل آبان ماه ادامه دارد . ازآبان تا نیمه آذر معتدل،دی و بهمن سرمای سوزان و خشک دارد. اسفند تا فروردین رو به اعتدال و پس ازآن دوباره گرما شروع می شود. مردم تمام فصول سال در دو فصل گرما و سرما می شناسند .(تابستان و زمستان) درجه حرارت در مرداد ماه گرمترین ماه سال حداکثر به 50درجه ودر بهمن ماه به صفر درجه می رسد .شدت وزش باد در اردیبهشت و خرداد از مغرب به مشرق و به صورت بادهای سوزان و گرم است که به آن تش باذ می گویند و با همراه با طوفان که به آن اَخَل می گویند می باشد . در تیر ماه و شهریور بادها از از مشرق به مغرب است و به صورت شرجی در جریان است.در بهمن ماه نیز به صورت سرد و خشک می باشد.

بارندگی

روستای میر حسنی در ارتفاع 410 متری وبه طور کلی لامرد در 400تا450متری از سطح دریا قرار گرفته است . بارندگی های منطقه اکثراً ناشی از جریانهای دریای مدیترانه و دریای سرخ می باشد . قسمت کمی از بارندگی در فصل تابستان ناشی از جریان های موسمی هندی می باشد که به بارون خمینه معروف است .

رودها

تنها رود خانه فصلی که در کناره جنوبی روستا می گذرد  و باعث سیراب نمودن زمین ها می شود رودخانه مهران است . این رودخانه در مدت کوتاهی از سال و اغلب در ایام بارندگی به صورت سیلابی جریان دارد . همچنین سیلابهای پیچیده (پراکنده) دیگری در موقع بارندگی در روستا جاری می شود که از کوه مجاور سر چشمه می گیرد و باعث آبیاری نخیلات می شود .

خاک شناسی

بطور کلی روستا دارای چندین نوع خاک است که هر کدام مشخصات خاصی دارد .خاکهایی که در قسمت کوهستانی روستا وجود دارد.که در آن املاح فراوان دیده می شودو محل رویش گیاهان زیادی از جمله ( دمبلان کوهی)است .خاکهای صحرایی نیز به چند نوع است :یک نوع خاک تیره است و چسبنده و نوع خاک دیگر شور است .که در آن گیاهان،پنیرک،شبدر وحشی و.. روییده می شود . نوع دیگرخاک در صحرا خاکی است که شوری آن کمتر است و اغلب قارچ در آن دیده می شود.

پوشش گیاهی

در روستای میرحسنی پوشش گیاهی مختلفی وجود دارد که به طبی و غیر طبی تقسیم می شود از جمله گیاهان غیر طبی در روستا می توان به دشنیر گمَذ تولَه بهمن کاکل کاکل منگو و ... اشاره کرد و اَرو اُوشُم خاکشیر اَوشنگو راجونه مورتَهل خیار تهلو و ... از جمله گیاهان طبی موجود در روستا می باشد .

علاوه بر گیاهان طبی و غیر طبی ، گیاهان درختی و درختچه ای نیز وجود دارد که در اینجا به مهم ترین آنها اشاره می کنیم انجیر کوهی بادام کوهی بَنَک کنار کور (کهور) و...

که امروزه بسیاری از گیاهانی که اشاره شد در روستا مشاهده نمی شود .

تاسیسات روستا

از جمله تاسیسات در روستا می توان به

 * خانه بهداشت ( تاسیس 1373)

* تعاونی مرزی روستایی (تاسیس 1367) که علاوه بر روستای میرحسنی ، روستاهای ا طراف نیز تحت پوشش دارد.

 * پایگاه امداد جاده ای میرحسنی (1388)

* دبستان شهید حسن نژاد (تاسیس 1354) نام گذاری بعد از انقلاب سپاه دانش و به مدرسه دولتی خمینی  و در چند سال بعد به مدرسه شهید حسن نژاد  

* مهدیه و حسینیه چهارده معصوم و همچنین مسجد علی بن ابوطالب و مسجد صاحب الزمان و یک غسالخانه می باشد .

* اب انبارها

* منبع آب لوله کشی  (1354 با خودیاری مردم) (1373 در بالای کوه و توسط جهاد سازندگی)

آخرین مطالب تارنمای میرحسنی لامرد
گالری میرحسنی
گالری عکس میرحسنی
آرشیو مطالب تارنما
نظر سنجی تارنما
با کدام یک از گزینه های زیر موافقید؟ (امکان انتخاب چند گزینه وجود دارد)
تارنمای میرحسنی
پیوند های روزانه
رنکینگ تارنما
کانال میرحسنی
در دست اقدام